"BULHARSKO"                okolí Tsareva a pohoří Strandja                červen 2016


Letošní cestu za pozorováním brouků jsem moc plánovat nemusel, udělali to za mě kamarádi. Vybrali Balkán, jižní Bulharsko okolí Ropotama a pohoří Strandja. V Bulharsku jsme již byli, ale to se nám největšího evropského střevlíka Procera scabrosus scabrosus najít nepodařilo, tak tohle měl být takový entomologický reparát. Zvažovali jsme jak se do Bulharska dostat a nakonec po zvážení všech pro a proti jsme zvolili "výlet" s cestovkou na osm dní. Finančně to nevycházelo o moc dráž než cesta autem, a pobyt v hotelu špičkové kvality se službami ultrall nám poskytl perfektní zázemí a čas k cestám do hor. Proto jsme si pronajali auto, které nás čekalo na místě.


Počasí nám přálo a tak jsme každý den po vydatné snídani vyráželi do terénu hledat vysněného Procera scabrosa. To se opakovalo i po luxusním obědě den co den. Proto jsme se na pláž stihli podívat až poslední den. Byli jsme tam pro ostatní rekreanty asi za podivné turisty. Zato jsme důkladně sjezdili celé okolí od Primorska až po Rezovo na tureckých hranicích. Prošli jsme si i ústí řeky Ropotamo a Veleka. A každý večer nás čekala druhá šichta, lahve šampaňského whisky, džin, prostě jsme zkusili všechno co dům dal. A dal toho dost. Ve dne dostávali zabrat nohy a večer játra. Ale tahle příprava stála za to, skutečně jsme nádherného Procera scabrosa objevili. A nejen jeho, našli a vyfotili jsme i zajímavého Carabus marietti marietti, takový bonbonek naší cesty, ve kterého jsme ani nedoufali a několik dalších druhů střevlíků.

  Hotel ve kterém jsme bydleli byl luxusní a luxusní byly i služby, které nám poskytoval. Dobré jídlo, značkový alkohol, příjemný bar kde jsme každý večer "moudře" hovořili o našem hobby, entomologii. Pro nás byly, ale nejhezčí výjezdy do pohoří Strandja kde jsme hledali a fotili zajímavý hmyz.

  Ukázky typu lokality kde se vyskytují velcí střevlíci Procerus scabrosus scabrosus a Carabus marietti marietti

  Procerus scabrosus scabrosus

  Carabus marietti marietti

 

 

 

  Při toulkách přírodou jsme pozorovali i další zajímavé zástupce hmyzí i nehmyzí fauny.

    Ústí řeky Veleka.