"VELCÍ STŘEVLÍCI "         první jarní focení střevlíků         duben a květen 2016


Když jsem se před mnoha a mnoha lety poprvé v lese potkal s velkým Střevlíkem kožitým, byl to pro mě, začínajícího sběratele brouků úžasný zážitek. Byl to na dlouho největší brouk mé dětské sbírky. Od té doby pokaždé když Střevlíka kožitého vidím v přírodě vybavují se mi mé sběratelské začátky. Letos mi tenhle mohutný, náš největší střevlík otevřel symbolické dveře entomologické sezony. Byl prvním střevlíkem se kterým jsem se v dubnu setkal. Na Slovensku v Liptovské kotlině pomaličku lezl po silnici, ještě celý zablácený. Bylo deset hodin dopoledne a teplota kolem 4° C, fičel studený vítr s podivem, že se Carabus coriaceus rufiger vydal na cestu. Na rozdíl od Střevlíka kožitého (Carabus coriaceus)


od nás je tenhle slovenský větší a s výraznější skulpturou na krovkách. Jsou poměrně hojní v nižších i vyšších polohách, nenároční na biotop.

 

Tento studený den to nebyl jediný velký střevlík se kterým jsem se setkal. Nepředpokládal jsem, že budou brouci aktivní, vždyť v noci i ráno byly teploty pod nulou. Carabus obsoletus mě pořádně překvapil. V okolí Bešeňové se hojně vyskytuje ve všech barevných aberacích od měďové, červené, zelené po snad nejméně atraktivní černou. Takovou kamufláž měl právě ten co mi naběhl před objektiv.

 

V květnu se oteplilo a s kamarádem jsme vyrazili na druhou letošní výpravu za střevlíky. Chtěli jsme najít a vyfotit nádherného Střevlíka zlatitého (Carabus auratus). Ani jeden jsme se s ním dosud ve volné přírodě zatím nesetkali. V ČR probíhá severovýchodní hranice výskytu tohoto druhu, výskyt je vázán především na oblast severních Čech a to v oblasti Šluknovského výběžku a také v nejbližším okolí České Lípy. A právě sem jsme jeli. Je to druh, který se vyskytuje v nížinách až pahorkatinách především na lučních enklávách a pastvinách. Střevlík s denní aktivitou, ale málokdy je možnost se s ním setkat jelikož se prodírá trávou a není vidět, nejčastěji k zastižení je v opravdu sluných dnech. A takhle vypadají louky kde běhá.

 

 

 

A i dnes se nám představil Střevlík kožitý (Carabus coriaceus) tentokrát z Čech.