Výstup na vulkán Gamalama - Severní Moluky 2015

Vulkán Gamalama se tyčí do výšky 1715 metrů nad mořem a jeho úpatí zabírá téměř veškerou plochu ostrova Ternate se stejnojmenným městem, které se jako prsten rozkládá po jeho obvodu. Dokument z našeho výstupu na vrchol Vám přiblíží ve 30 minutách to nejzajímavější co jsme cestou prožili.Vulkán Gamalama se tyčí do výšky 1715 metrů nad mořem a jeho úpatí zabírá téměř veškerou plochu ostrova Ternate se stejnojmenným městem, které se jako prsten rozkládá po jeho obvodu. Gamalama je mladý stratovulkán, který od roku 1538 od kdy se datují záznamy, vybuchl explozivně 57krát a zabil od té doby více jak 1300 lidí. Tato sopka junior odpočívá, aby se čas od času mohla projevit ve své plné síle. V posledních letech se erupce stupňují a Gamalama se stala jednou z nejaktivnějších sopek v Indonesii. Poslední oběti si sopka vybrala v roce 2011 kdy město zasypala popelem a do moře spustila lávovou řeku. Další velká erupce proběhla v roce 2012 a poslední v prosinci 2014. Tehdy hora těžce zranila čtyři členy devítičlenné skupiny, která se pokoušela zdolat její vrchol a nánosy popela zapříčinily uzavření letiště. Jsou dva měsíce od této události a na vrchol vulkánu se chystáme i my. Po každé erupci se vrchol změní a nic není jako dřív.

Po příletu na Ternate se naše první pohledy upíraly k této, pro místní obyvatele posvátné hoře. Ta se, ale pořád cudně halila do podušky z mraků.

Horu jsme objeli a pozorovali ji od jezero Tolire a právě tady nám na chvilku ukázala svůj vrcholek. A právě tam se chceme dostat.

Pohled na vrchol přiblížený teleobjektivem budil respekt.

Až při plavbě na ostrov Tidore se počasí umoudřilo a vulkán se nám ukázal poprvé celý ve své mohutnosti a strmosti, to tedy nebude sranda.

Cesta k vrcholu je neuvěřitelně strmá a vede pralesem, který se nahoře mění v rákosový porost. Počáteční vedro, které nám dávalo pořádně zabrat se změnilo v chladný vítr.

Vrchol byl opět v mracích a my jsme prožívali velké zklamání, že ta veškerá námaha byla zbytečná, viděli jsme jen pár metrů měsíční krajiny před námi a bylo nebezpečné pokračovat dál.

Ale božstvo hory se nad námi asi smilovalo a vítr nám rozfoukal vrcholové okno, dostali jsme šanci a už jsme ji nepustili. Postupovali jsme kolem malých sopouchů až na samotný vrchol k hlavnímu kráteru. Pod nohami se nám z puklin valil dým, který se míchal z mraky a zase zakryl horu. To už nám nevadilo, kráteru jsme dosáhli.

Cestou zpět jsme opět prošli měsíční krajinou a pohltil nás prales.