"PRVNÍ JARNÍ"         cesta na Slovensko do Liptovské kotliny         duben 2016


Vždycky na jaře koncem dubna jedeme na pár dní na Slovensko do Bešeňové. Chodit po kopečkách a válet se v teplých bazénech. Jezdíme od neděle do středy kdy jsou bazény téměř liduprázné. Dopoledne dáme tůrku a večer relax. Letos nás, ale zase zradilo počasí. V noci teploty klesly pod nulu a ve dne se vydrápaly stěží na 4 °C. Pršelo a sněžilo, cesty byly rozbahněné, jen v úterý svítilo "mrazivé" sluníčko. Tak jsme si jen prošli známá místa a šup do bazénů v Bešeňové, Lůčkách a Tatralandii. Ani nebylo moc co fotit.


Dopoledne jsem se zaměřil na travertinové usazeniny na bázi vápence, které jsou fotogenické a typické pro zdejší krajinu. Travertiny vytvořily i zajímavý vodopád ve vesnici Lůčky, kde jsou i známé horké prameny. Vřelá voda je všude kolem a v lesích lze nalézt "gratis" rybníčky s teplou, léčivou vodou. Na vápencích jsou i zajímavé rostliny a mechy.

 

 

 

Nedaleko od "Liptovského moře" je archeologické naleziště Havránek, které se dá do května zdarma prohlédnout i s ukázkou keltského osídlení.

 

Na Chopku bylo plno sněhu a ve středu sníh zasypal i nižší polohy a zpestřil nám cestu domů na leťákách. Uvidíme jak tady bude v říjnu?