Chorvatsko 2014 - příběhy fotografií Petrova hora

Chorvatskem vždycky projíždíme po vedlejších silnicích a tak mnohdy vidíme to co běžným turistům zůstává skryto. Letos jsme zajeli na vrchovinu Petrova hora nedaleko Karlovace. Není to vysoké pohoří, má asi 650 mnm, ale je pokryto starými smrko jedlovými i bukovými lesy. Na nejvyšším vrcholku je postavený obrovský památník obětem místního odboje za druhé světové války.

Ale jak už to v historii bývá často se z hrdinů stávají padouši a z padouchů se stávají hrdinové. Tak i tenhle megalomanský památník upadl v zapomění a v současnosti o něj nikdo nemá zájem. A protože zde asi nejsou sběrači kovů tak kovové opláštění stavby trhá příroda.

My jsme sem přijeli těsně před ohromnou bouří, vítr se proháněl stavbou, strašidelně hučel a trhal plechové šablony z pláště. Ty létaly a kosily všechno ve své blízkosti. Přesto jsem prolezl do stavby a vylezl až kam to po rozbitém schodišti šlo.

Prázdné výtahové šachty, chybějící schodiště, potrhaná izolace a všude kapající voda spolu se svištěním větru v konstrukci vytvářelo velmi depresivní prostředí a tak jsem se na střeše zdržel jen pár minut.

Za dobrého počasí tady musí být skvělý výhled, nádherné dobrodružné stanování, ale nám počasí nepřálo, ujížděli jsme před proudy vody a krup. Přesto tu zajížďku doporučuji, stojí to za to.

141  fotografií + 1 videoklip v externí  galerii     zpět