Požáry na poloostrově Pelješac v srpnu 2015

Vždycky když jsem se ze Žuljany díval na nedaleké městečko nebo spíše vesničku Trsteník vždy jsem přemýšlel, že bych se tam měl podívat. Ne do městečka nebo na hezké molo, tam jsem byl mnohokrát, ale do okolí. Přímo nad Trsteníkem se tyčí zajímavý skalní masiv, který přímo vybízí ke zdolání a to, že jeho vršek bývá často ukrytý v oblačnosti by výstup ještě víc "zadrenalinovalo". Pořád mě to lákalo, stejně jako dlouhé a hluboké údolí, které se za Trsteníkem rozprostírá. Celé bylo pokryté vegetací a vždy jsem chtěl zkusit ho prozkoumat, jestli i zde žije zajímavý, velký střevlík Carabus (Megodontus) caelatus dalmatinus. Říkal jsem si jednou to zkusím, když se vyskytuje v okolí Žuljany třeba bude i tady, stálo by to za faunistický průzkum.

Ale skutečně platí "co můžeš udělat hned, neodkládej na zítřek". Neuvěřitelně teplé a suché léto spolu s lidskou zlobou a závistí tyto moje myšlenky odeslalo do říše snů. Kdosi v noci zapálil porosty v okolí Trsteníku, oheň a vítr dokončily své tragické řádění. Všechno lehlo popelem a jen díky velkému úsilí se podařilo zachránit městečko a i lidské životy. Porosty všude kolem strávil oheň, nešetřil vinice, sklepy ani techniku. Celé nádherné údolí zmizelo a s ním i všechen život. Obnova biotopu bude trvat desítky let. Žil tedy i zde ten nádherný brouk? To už se nikdy nedovím.

  

  

Videoklip z průjezdu krajinou po požáru v okolí Trsteníku 2015

133 fotografií z letošní cesty do Žuljany v externí  ( galerii )                                                                                                         zpět na ( fotoblog )