Test záznamu videa OLYMPUS Stylus 1

Osobně zastávám názor, že k natáčení videa slouží kamera a k focení je foťák. Možná je to i tím, že zatím co jsem měl v ruce několik videokamer tak s fotoaparátem jsem video natáčel poprvé. Jednalo se o kompakt Olympus Stylus 1. Ten používám několik měsíců a s jeho obrazovým výstupem v modu foto jsem spokojen i když pochopitelně některé připomínky mám, ale nic není dokonalé.

Podívejme se tedy jak si stojí při natáčení videa. Jedná se o mé subjektivní dojmy, závěr si každý musí udělat sám. Natáčel jsem v údolí Doubravky, kdy světelné podmínky nebyly nejlepší. Ale bílý sníh prověří dynamiku snímače lépe než teplé barvy.

Fotoaparát je primárně určený k focení a tomu odpovídá i jeho ergonomie. Je velmi maličký a při točení videa za použití hledáčku jsme velmi omezení při používání zoomu. Při nasazování prstu na tlačítko se mi vždy aparát nepatrně pohnul. Tato drobná zhoupnutí stabilizace nezvládá dorovnat, rovněž při dlouhém ohnisku je její účinek malý. A tak jsem radši natáčel pomocí displeje s nataženýma rukama. Nejlepší je použít stativ. Hledáček má pomalou odezvu a i při pomalém švenku obraz vždy cuká. Při použití displeje je vše v pořádku.

Velké výhrady mám k ostření. Při začátku natáčení, objektiv nestíhá okamžitě zaostřit a většina začátku je rozostřená než se optika chytí. Lze tomu, ale snadno předejít když před začátkem natáčení scény namáčkneme spoušť a předostříme si tak v modu foto pak je vše v pořádku. Ostření je však velký problém a to nejen u málo kontrastních scén. Téměř při každém zoomování se objeví chvilička kdy si objektiv krátce "dýchne" a pak se znovu chytí. A to i při zoomování pomocí páčky na objektivu, která má pomalejší chod. I s tou je problém udržet chod zoomu plynulý, nebo si rychlost zoomu podle potřeby dávkovat. To je právě daň ergonomii a ten kdo má velké ruce má problém o to větší. Aparát stíhá lépe doostřovat při pohybu zoomu od sebe než při přibližování. Ostření má někdy problém i při pomalém švenku a při nekontrastní scéně i při natáčení statického záběru. Stylus má poměrně velký ostřící bod, to platí i v modu foto, při ostření na malý předmět, třeba stéblo trávý se chytá všeho okolo a jen to co potřebujeme nechce zaostřit. Platí to i při natáčení videa. Zaostřit okamžitě na letadlo na modré obloze bez mraků je takřka nemožné. Možná, že jsem rozmazlený kamerou, chvíli jsem si dokonce myslel, že se jedná o vadu přístroje, ale při konzultaci s techniky Olympus mi sdělili, že to tak prostě je.

Dynamický rozsah snímače, který při fotografování hodnotím velmi kladně a myslím, že se dá srovnat se zrcadlovkami střední třídy mě při videu také tak trošku zklamal. Při přechodu z různě světelných scén, např. nebe / země, snímač reaguje se značným zpožděním ale o to intenzivněji ztmavováním nebo zesvětlováním scény. Zajímavé ale je, že při nočních záběrech neprodukuje zas až tolik šumu. Ukázka nočního videa   |  |   Barevné podání i ostrost nahrávky je slušná. Při natáčení videa nelze myslím nastavovat manuálně žádné parametry, vše si řídí automatika. Rozdíl kvality nahrávky v modu fulHD nebo HD pokládám za nepatrný, skoro neznatelný.

Ke kvalitě zvuku se asi nemá smysl moc vyjadřovat, interní mikrofony většiny těchto zařízení za moc nestojí. Při absolutním tichu je na nahrávce slyšet zoomování i práce gyra. To je v činnosti vždy po zapnutí přístroje a je slyšet při přiložení přístroje k uchu.

Co říci na závěr? Ten si každý musí udělat sám. Video se natočit dá a po pročištění neostrostí střihem v editoru i použít, výhodou je široké ohnisko, které běžná kamera nedocílí, výhodou je i to, že při focení se dá udělat videoklip aniž by jsme museli tahat další zařízení sebou a to zajímavé nám, než připravíme kameru zatím uteklo .

Na focení je výborný, na video průměr. Napište mi i Vaše zkušenosti.Zpět na ( fotoblog )