13. cesta do chorvatské ŽULJANY červen 2015

Vždycky poslední týden v červnu vyrážíme do chorvatské Žuljany na poloostrov Pelješac. Letos tomu bylo opět tak. Když se mě kamarádi ptali proč jezdíš pořád právě sem? Vždyť tak rád poznáváš a objevuješ nová místa. Zamyslel jsem se, skutečně je to pravda, proč pořád sem. Poprvé mě sem vzal před mnoha lety můj přítel Bořek, byli jsme zde spolu třikrát a pak jsme sem začali jezdit spolu s Ivou. Celkem jsem na tomto místě už byl šestnáckrát. Délka cesty tam i zpět by za ty roky dala cestu kolem zeměkoule po rovníku. Proč právě pořád sem? Odpověď je jednoduchá, zatím jsem v Chorvatsku nenašel pro mě lepší místo. Za ty roky jsem projel Chorvatsko křížem krážem, ne jen po dálnici, té se radši vyhýbám, tam není moc k vidění. Naše trasy vedou vesnicemi, zapadlými kouty, místy kde mnohdy končí sjízdná cesta a začíná těžko průjezdný terén. Mnohdy jsme jeli cestami, které nejsou na mapách mnoho kilometrů bez možnosti otočení s "příjemným" strachem co bude když cesta skončí. Viděli jsme mnoho vybydlených, vypálených vesnic, ale i mnoho krásných míst. Chorvatsko se stalo zemí, kterou znám lépe než naši vlast. Ani se za to nestydím. No a zatím jsem nenašel žádné místo, které by mě oslovilo více než Žuljana.

Žuljana je malá vesnička na poloostrově Pelješac. Od nás je to 1150 km, to je i důvod proč sem jezdí méně turistů než na sever. Poslední týden před zahájením sezony je zde docela klid a to je to co nás sem láká. Je zde jeden krámek, pekárna a dvě restaurace. Žádný noční život. Několik pláží a mnoho míst ve skalách, které nabízejí soukromí. Vesnici obklopují kopce a údolí s vinicemi, zahradami s množstvím cest a pěšinek, ideální místo pro pěší i cykloturistiku. Auta, která sem přijedou tady i končí. Přirozeně, že i zde je turístů více než před lety, ale pořád je to snesitelné. Za ty léta se znám s mnoha místními usedlíky, moc jich tu mimo sezonu není. Vím komu se urodilo víno, kdo měl málo oliv co zase starosta posral. Život je zde běžný jako u nás, ale my nemáme to nádherné moře. Žuljana mi je prostě ušitá na míru.

Tradiční slavnost Svatého Ivana na začátek sezony

Pohledy na Žuljanu z jižních svahů hory Sv. Ivan

Večerní přístav

Dvě liduprázdné "karibik" pláže ze vzdálenějšího okolí Žuljany

Pohoří Svatého Ilji

Pohled na Žuljanu ze severních svahů

Západ nad Korčulou

Přístav

171 fotografií z letošní cesty do Žuljany v externí  ( galerii )                                                                                                         zpět na ( fotoblog )