Antonov AN-225 Mria Antonov Design Bureau

An-225 Mria u nás, tak to je bezpochyby spotterská událost desetiletí. Když jsem se to poprvé dozvěděl tak jsem tomu ani nemohl uvěřit. Následovalo několik telefonátů spotterovi Romanovi, který mi vše potvrdil a upřesnil. Začali jsme plánovat cestu. Akorát se nám zhoršilo počasí na Ostravsku začalo až dost sněžit a tak následovala fáze rozhodování jestli jet nebo ne. Nikdo až do poslední chvíle nevěděl jestli Mria z Kyjeva skutečně odstartuje. Letadlo existuje pouze v jednom exempláři a možnost, že ho nepustí na start byla velká. Nakonec jsme odjeli v Ostravě se nás sešlo několik a někdo zařídil otevření terasy budovy nedaleko terminálu, ideální místo k focení. Chtěl jsem fotit i natáčet, jak na to s pouhýma dvěma rukama? Udělal jsem si kolejničku do stativového závitu a spřahnul kameru i foťák dohromady. Srovnal jsem úhly objektivů, aby natáčely ve stejné ose. Kameru jsem nastavil na široké ohnisko, aby mi Mria neujela ze záběru a zoomoval jsem jen aparátem. Provizorní řešení, ale osvědčilo se. Mria přiletěla se spožděním, ale to nikomu nevadilo. Měl jsem ji. Obešli jsme přistávací plochu, abychom měli stroj i z jiných úhlů. I počasí se umoudřilo, byl to super den.

Za následující text děkuji spotterovi Kubovi J. Mrija do Ostravy vykonala celkem tři nákladní lety. První z nich byl naplánován na pondělí 26. ledna a jako jediný měl spottersky příznivější čas příletu, tedy za světla. Plán byl stanoven na 12:30 místního času, ale již od rána se k ostravskému letišti sjížděly menší skupinky leteckých nadšenců z Čech, Slovenska nebo Polska, kterých se ve finále i přes pracovní den přišlo podívat okolo tisícovky. Nákladní lety bývají velice nevyzpytatelné a čas příletu nikdy není pevně zaručen, občas se může posouvat až o celé dny. Krátce po čtvrt na dvě odpoledne se po hodinu a půl trvajícím letu z domácího letiště Kyjev - Antonov (dříve Gostomel) objevila všemi očekávaná silueta tohoto obra na finálním přiblížení letiště Mošnov a o chvíli později s lehkostí Mrija dosedla na dráhu 22. Následně opustila dráhu předposledním výjezdem 3,5 km dlouhé dráhy a zarolovala na západní cargo stojánku, kde se ihned začala připravovat nakládka.

Ostravy si odvážela první várku modernizovaných tanků T-72, v prvním letu odvezla 4 kusy. Cílem tohoto nákladu je africká Nigérie, kde mají být tanky nasazeny v boji proti extrémistické islámské organizaci Boko Haram. Po nakládce, doplnění paliva a přenocování se Mrija vydala krátce před 9. hodinou směr Afrika, s plánovaným mezipřistáním v Tunisku. Původně bylo naplánované pro mezipřistání letiště Valletta na Maltě, avšak i přes dostatečně dlouhou dráhu a velké stojánky (letoun má 84 m na délku a 88 m na šířku) nebylo schopné tohoto obra přijmout, a to z hmotnostních důvodů. Jen prázdný letoun váží 175 tun, s připočtením přibližně 170 tun nákladu a nějaké té tuny paliva to skutečně není drobeček na redukční dietě.

  

  

  

64 fotografií AN 225 Mrija z Ostravy v externí  ( galerii )       videoklip 6 minut AN 225 Mrija   ( video )        zpět na ( fotoblog )